O PTWWM
Charakterystyka Towarzystwa o PTWWM
O PTWWM: Polskie Towarzystwo Wrodzonych Wad Metabolizmu to polska organizacja naukowa zrzeszająca lekarzy specjalistów z zakresu pediatrii metabolicznej, pediatrii, genetyki, jak również specjalistów dziedzin pokrewnych zaangażowanych zawodowo w diagnostykę, leczenie oraz kompleksową opiekę nad chorymi na wrodzone wady metabolizmu.
PTWWM obrało sobie za cel:
1️⃣ Działanie na rzecz integracji wszystkich ośrodków i osób zajmujących się problematyką wrodzonych wad metabolizmu w Polsce.
2️⃣ Doskonalenie modelu opieki nad chorym z wrodzoną wadą metabolizmu i jego rodziną.
3️⃣ Popularyzowanie i propagowanie wśród społeczeństwa wiedzy o wrodzonych wadach metabolizmu.
4️⃣ Kształtowanie wśród członków Towarzystwa postaw społecznych i etycznych oraz promowanie zasad deontologii medycznej oraz dbałość o ich przestrzeganie.
5️⃣ Prowadzenie wieloośrodkowych badań naukowych i poszerzanie wiedzy na temat wrodzonych wad metabolizmu.
6️⃣ Podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób pracujących na rzecz chorych z wrodzonymi wadami metabolizmu.
7️⃣ Współpracę z towarzystwami naukowymi oraz krajowymi i zagranicznymi organizacjami działającymi na rzecz chorych z wrodzonymi wadami. metabolizmu.
8️⃣ Edukację chorych z wrodzonymi wadami metabolizmu i ich rodzin w zakresie problemów związanych z chorobą.
Historia o PTWWM
W 1908 roku w Wielkiej Brytanii sir Archibald Garrod wprowadził pojęcie wrodzonych wad metabolizmu (WWM). Dynamiczny rozwój medycyny w XX w. spowodował coraz lepszą diagnostykę i opiekę nad dziećmi z chorobami ogólnopediatrycznymi. Przełomem w opiece nad pacjentami z WWM było wynalezienie przez Roberta Guthriego w 1961 roku metody skriningu populacyjnego dla fenyloketonurii i hiperfenyloalaninemii, który w Polsce zaczął być wprowadzany już w 1965 roku w IMID za sprawą P. Prof. Barbary Cabalskiej. Jednakże WWM inne niż PKU nadal były wówczas rozpoznawane objawowo (często późno przy znacznym zaawansowaniu choroby), podstawą były wielokrotnie badania patomorfologiczne i histochemiczne, a wobec ograniczonych możliwości terapii, przebieg wielu chorób nie był daleki od ich historii naturalnej.
Dalszy rozwój badań podstawowych, biochemii, patomorfologii, radiologii i genetyki oraz zebranie zajmujących się nimi specjalistów w jednej placówce, umożliwiło powstanie Zespołu Metabolicznego pod opieką Pani Prof. Ewy Pronickiej w nowo powstałym (1978) IP-CZD. Do zadań Zespołu, a następnie także lekarzy pracujących w powstałej Klinice Chorób Metabolicznych, należało m.in. konsultowanie pacjentów, często o „dziwnym” przebiegu choroby, w różnych Klinikach IP-CZD, a także w ramach prowadzonego skriningu selektywnego pacjentów zgłaszanych przez lekarzy z różnych placówek pediatrycznych w Polsce. Podstawą diagnostyki metabolicznej stał się wówczas analizowany przez P. Dr Wandę Gradowską profil kwasów organicznych w moczu metodą GC/MS – był on przez wiele lat podstawą rozpoznań u pacjentów w Polsce: acydurii organicznych, MSUD, zaburzeń utleniania kwasów tłuszczowych, tyrozynemii typu I, deficytu biotynidazy, części zaburzeń cyklu mocznikowego i wielu innych.
Wraz z rosnącą świadomością WWM zwiększało się grono lekarzy nimi zainteresowanych. Możliwe było rozszerzanie bazy diagnostycznej. Z inicjatywy Pani Profesor Ewy Pronickiej odbywały się corocznie spotkania metaboliczne z udziałem gości zagranicznych i specjalistów krajowych, a w roku 2001 założona została Sekcja Wrodzonych Wad Metabolizmu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, której przewodniczącą została Dr Jolanta Sykut-Cegielska, a w skład której weszło 70 członków: lekarze, biochemicy, genetycy, dietetycy i psychologowie. Do zadań Sekcji należało:
1. Poprawa opieki zdrowotnej nad dziećmi z chorobami metabolicznymi, a także reprezentowanie interesów pacjentów i ich rodzin;
2. Upowszechnianie wiedzy na temat chorób metabolicznych celem poprawy ich ciągle niezadowalającej wykrywalności;
3. Podnoszenie poziomu naukowego i kwalifikacji zawodowych, w tym udzielanie akredytacji w zakresie pediatrii metabolicznej;
4. Nawiązywanie i podtrzymywanie współpracy międzynarodowej (SSIEM – the Society for the Study of Inborn Errors of Metabolism) z funkcją Dr Jolanty Sykut-Cegielskiej jako Corresponding Member na Polskę, Czechy oraz Rosję, w ówczesnym czasie.
XXI wiek to okres dalszych korzystnych zmian w zakresie WWM także w Polsce:
• Wprowadzenie do Programu Badań Przesiewowych Noworodków analizy aminokwasów i acylokarnityn metodą MS/MS ułatwiającej wczesną identyfikację pacjentów z wieloma WWM w okresie skąpo- lub bezobjawowym;
• Rozszerzanie dostępności metabolicznych badań specjalistycznych do diagnostyki i monitorowania pacjentów z wieloma WWM;
• Rosnące możliwości badań genetycznych potwierdzających rozpoznania kliniczno-biochemiczne, a obecnie coraz częściej także identyfikujących WWM;
• Rozszerzanie dostępności leczenia (procedury Ministerstwa Zdrowia / NFZ) dla wielu pacjentów z WWM w ramach Programów Lekowych, RDTL lub importu docelowego;
• Powstawanie kolejnych stowarzyszeń pacjentów dedykowanych WWM.
W styczniu 2013 do specjalizacji lekarskich włączona została Pediatria Metaboliczna: pierwszym (i aktualnie sprawującym trzecią kadencję) Konsultantem Krajowym w tej dziedzinie została P. Prof. Jolanta Sykut-Cegielska, a liczba specjalistów zwiększa się co roku o kilku następnych zasilających ośrodki metaboliczne w kolejnych województwach, umożliwiając coraz częściej pacjentom z WWM opiekę w placówkach bliższych miejscu zamieszkania.
W 2014 roku uprzednia Sekcja WWMPTP została przekształcona w Polskie Towarzystwo Wrodzonych Wad Metabolizmu.
W skład Zarządu PTWWM pierwszej kadencji wchodzili:Jolanta Sykut-Cegielska – Przewodnicząca Zarządu,
Ewa Starostecka – Sekretarz,
Dariusz Rokicki – Skarbnik,
Artur Mazur i Krzysztof Borski – Komisja Rewizyjna,
W skład Zarządu PTWWM drugiej kadencji wchodzili:
Jolanta Sykut-Cegielska – Przewodnicząca Zarządu,
Mariusz Ołtarzewski – Zastępca Przewodniczącej Zarządu,
Robert Śmigiel – Sekretarz,
Joanna Taybert – Skarbnik,
Artur Mazur i Krzysztof Borski – Komisja Rewizyjna.
PTWWM skupia osoby zaangażowane w diagnostykę, leczenie i opiekę nad pacjentami z WWM – nadal są to osoby wielu specjalności medycznych: lekarze, biochemicy, genetycy, dietetycy i psychologowie.
PTWWM jest forum spotkań specjalistów: konferencje zapoczątkowane w latach 90-tych jako spotkania w Pułtusku, od 2008 roku jako Eastern European Metabolic Academy (EEMA), obecnie mają charakter regularnych Konferencji PTWWM z udziałem gości zagranicznych, przeplatanych co drugi rok Warsztatami PTWWM. Przedstawiciele PTWWM pełnią rolę ekspercką w Radzie do spraw Chorób Rzadkich przy Ministrze Zdrowia Rządu RP, biorą udział w pracach organizacji dedykowanych WWM oraz stowarzyszeń pacjenckich krajowych i zagranicznych.
Statut PTWWM Dowiedz się więcej o PTWWM
Zachęcamy do zapoznania się ze Statutem Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu (PTWWM)
Zarząd Główny PTWWM
(+48) 71 770 31 17
robert.smigiel@umw.edu.pl
(+48) 91 425 31 66
(+48) 601 536 777
maria.gizewska@pum.edu.pl
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
(+48) 91 425 31 66
michal.patalan@pum.edu.pl
Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Członkostwo w PTWWM – dowiedz się więcej o PTWWM
Aby zostać członkiem Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu należy wypełnić deklarację członkowską i przesłać na adres Sekretarza PTWWM – michal.patalan@pum.edu.pl
Członkowie PTWWM są zobowiązani do przestrzegania Statutu.
Warunkiem uzyskania statusu członka PTWWM jest opłacenie składki członkowskiej w wysokości 50 PLN rocznie na rachunek PTWWM w Santander Bank Polska:
UWAGA! NOWY NUMER KONTA
35 1090 2516 0000 0001 5808 4952
Składka członkowska PTWWM
W imieniu Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu (PTWWM) uprzejmie prosimy o opłacenie składki członkowskiej PTWWM w wysokości 50 PLN rocznie na rachunek bankowy Santander Bank Polska:
UWAGA! NOWY NUMER KONTA
35 1090 2516 0000 0001 5808 4952
tytułem: opłata członkowska imię i nazwisko członka